UWP tagasi Eestis 2016

Kuidas kõik alguse sai?

2014. aastal sai Eesti Up with People’i (UWP) vilistlane Argo Saul UWP Euroopa suuna juhilt Gert jan Orie’lt ettepaneku võtta ette projekt UWP etenduse taastoomiseks Eestisse. Selleks hetkeks oli UWP viimasest külaskäigust Eestisse möödunud 16 aastat. 1999. aastal esines trupp Tallinna Linnahallis 4000le pealtvaatajale, tegi heategevust SOS Lastekülas ja külastas mitmeid Tallinna koole. Nende aastate jooksul on arenenud Eesti ühiskond ja ka UWP organisatsioonina.

 

Mis on Up with People?

UWP on ülemaailmne noorteorganisatsioon, mis pakub noortele vanuses 17 – 29 eluaastat ainulaadset võimalust ennast teostada kultuuridevahelise suhtluse, vabatahtliku töö projektide ja professionaalse muusikalise etenduse kaudu. Organisatsioonil on üle maailma enam kui 22 000 vilistlast.

Igal aastal reisib umbes 20 riigist pärit ja ligi 100 noorest koosnev trupp eelnevalt paika pandud marsruudil pool aastat mööda maailma (enamasti USA’s, Kanadas, Euroopas aga ka Aasias). Igas linnas veedetakse umbes üks nädal – elatakse kohalikes peredes, osaletakse sihtkoha noortega seotud sotsiaalsetes koostööprojektides, suheldakse kogukonnaga ning esinetakse kogu perele mõeldud energilise ja kaasaegse muusikalise etendusega.

UWP õppeprogrammi läbimine avardab noorte silmaringi, annab laiema arusaama maailmas toimuvatest protsessidest, teadmised erinevatest kultuuridest, palju uusi sõpru üle maailma, sidemeid ja kontakte tulevaseks karjääriks. Programm arendab märkimisväärselt noorte sotsiaalseid oskusi ja juhiomadusi.

See kõik on väärt Eesti noortele tutvustamist ja on kindlasti hea valik neile, kes otsivad võimalusi rahvusvahelise koostöö, heade karjäärivõimaluste ja kultuuridevaheliste sidemete loomiseks ning arendamiseks.

 

UWP külastas taas Eestit!

UWP trupi tõi 2016. aasta novembri lõpus Eestisse MTÜ Hea Tahte Koda, mille on asutanud UWP Eesti vilistlased, keda on kokku vaid 20. Eesti vilistlaste pooleteise aasta pikkuse töö tulemuseks oli meeldejääv ja põnevaid üritusi täis nädal – ning seda nii UWP trupi noortele, Eesti vilistlastele kui Eesti ühiskonnale tervikuna.

65 Eesti peret tõid UWP maailma endale koju

UWP õppeprogrammis kannavad ühte olulisemat rolli võõrustajapered. Need on perekonnad, kes igas külastatavas linnas avavad oma uksed reisivatele noortele, pakkudes neile peavarju ja tõelist kohaliku kultuuri kogemust. 1965. aastast saadik on üle 800 000 perekonna 72 maailma riigis UWP tudengeid võõrustanud!

Ka Eesti peredel oli nüüd harukordne võimalus avada oma kodu mõnele särtsakale välisnoorele, kes jagas nendega oma kultuuri ja kogemusi, kuid ennekõike õppis tundma elu Eesti moodi. Iga UWP vilistlane võib rääkida kümneid lugusid eriti südamelähedaseks saanud perekondadest, kellega on tugev kontakt säilinud ka pärast õppeprogrammi läbimist. Nii tekivad rahvusvahelised sõprussuhted, mis võivad kesta igavesti.

 

UWP trupp viibis Tallinnas 28.11 – 06.12.2016.

Selle nädala jooksul jagasid 20 erinevast riigist pärit 120 välisnoort Eesti võõrustajaperedega oma elu ja kogemusi, tutvusid Tallinnaga, tegelesid heategevusliku- ja vabatahtliku tööga ning andsid Nordea Kontserdimajas energiast pakatava kontsertetenduse.
Eestis külastasid noored viit kooli: Viimsi Keskkooli, Tallinna Pae Gümnaasiumi, Tallinna Läänemere Gümnaasiumi, Tallinna Laagna Gümnaasiumi ja Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi, kus koos kohalike koolinoortega viidi läbi spetsiaalne programm, mis kätkes endas diskussioone ühiskonna aktuaalsetel teemadel ja seisukohavõtte, innustades noori kaasa mõtlema ja oma arvamust avaldama.

3. detsembril 2016 Nordea Kontserdimajas toimunud unikaalne professionaalne lavashow “The Journey” tõi lavale UWP noorte anded ja energia. Kogu perele mõeldud kahetunnises muusikalises etenduses oli nii originaalset kui ka popmuusikat ning show pakkus sisukate ja kaunite laulude, hoogsa koreograafia ja värviküllaste kostüümide dünaamilise sulami näol unustamatu elamuse!

UWP noorte Eesti visiidiga samaaegselt leidis aset ka Triangle Alumni Date (TAD) – UWP vilistlaste kokkutulek, millest võttis osa vilistlasi 9 erinevast riigist.

Täname projekti partnereid


 

Esitleja

 
Nordic Houses 15
 

Partnerid

 
Advokaadibüroo Sorainen
Eesti Meedia
Toyota
Tallinna Spordi- ja Noorsooamet
Eesti Puitmajaklaster
Digital Solutions Baltic
Euroopa Vabatahtlik Teenistus
Sihtasutus Archimedes
Tallink
 

Toetavad partnerid